Opis zajęć - rok 2012/13

W szkołach podstawowych 10-godzinne warsztaty filozoficzne realizowane są w dwóch grupach wiekowych: dla dzieci z klas 1-3 oraz dla dzieci z klas 4-6.

Głównym zamierzeniem w pracy z dziećmi ze szkół podstawowych jest ich uwrażliwienie na obecność pytań ontologicznych w życiu codziennym oraz wskazanie, że udzielane odpowiedzi mają swoje praktyczne konsekwencje.

Poruszane tematy dotyczą statusu rzeczywistości realnej wobec wirtualnej (świata gier komputerowych chociażby), fenomenu czasu, ruchu, nieistnienia czegoś, ale i sensu tego, co istnieje. Z jednej strony jest to problematyka bardzo trudna. Z drugiej - w potocznych wyobrażeniach o świecie codziennie "rozwiązujemy" takie problemy. Refleksja filozoficzna to, tylko i aż, skrupulatne badanie tych rozwiązań.