Estera Lasocińska: Kamyk filozoficzny. Edukacja filozoficzna dla szkół ponadgimnazjalnych. Warszawa, Wydawnictwo Piotra Marciszuka STENTOR 2007, str. 144.


W 2007 roku pojawiła się na rynku księgarskim publikacja wydawnictwa Stentor pt. Kamyk filozoficzny, która rozpoczyna serię podręczników (pod tym samym tytułem) do filozofii dla uczniów liceum i technikum. Autorką książki jest pracująca w Instytucie Badań Literackich PAN dr Estera Lasocińska. Materiał zawarty w pierwszej części Kamyka… obejmuje zakres od starożytności do renesansu.
Wydawnictwo zapewnia, że publikacja może być wykorzystywana zarówno jako podręcznik do filozofii, jak i książka pomocnicza do nauki języka polskiego.
Materiał w podręczniku został zaprezentowany w układzie chronologicznym. Przygodę z królową nauk rozpoczynają poglądy filozofów jońskich, a kończy polityczna myśl Machiavellego. Oprócz prezentacji najważniejszych idei, biogramów słynnych filozofów i objaśnień podstawowych terminów w książce znajdują się też fragmenty dzieł filozoficznych wraz z pytaniami do uczniów. Ogromnym walorem podręcznika, szczególnie dla polonistów, są przykłady z literatury pięknej, ilustrujące obecność filozofii w kulturze.
Zaletą podręcznika jest także jego szata graficzna. W niezbyt obszernym, a co za tym idzie lekkim woluminie, uczeń znajdzie wiele potrzebnych mu informacji. Poszukiwania ułatwią mu: po pierwsze czytelny spis treści, po wtóre indeks nazwisk i pojęć. Szczególnie istotne informacje w podręczniku są zaznaczone wytłuszczoną czcionką lub wzięte w ramki. Dodatkowo na marginesach pojawiają się ważne pojęcia wraz z odnośnikiem do strony, na której są omówione.
Jako nauczyciel jestem zadowolona z tej publikacji i polecam ją innym kolegom po fachu.


Bogna Skrzypczak-Walkowiak [IV Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim]